Intensivt och dramatiskt i KM

Efter förra helgens Byamästerskaps succe var det då dags för klubbens eget Maratonlopp i tennis, KM. Klubbens KM kännetecknas av obegränsad möjlighet till tennis under dagarna tre. Tävlingen startade med Herrsingel motion där nio spelare kände sig motiverade till start. I klassen spelades det 19 matcher under två dagar. Bäst och mest spelade Filip Fransson som tog en välförtjänt titel efter fem segrar. I semi vann Filip i en jämn och välspelad match mot Lars Bjerhage samtidigt som  Christer Orsvall kämpade ner Rasmus Persson i sin semifinal. Christer var rejält sliten i finalen efter tre tuffa vinster, detta skall dock inte förringa Frasse som spelade övertygande.

Under fredagen gick minstingarna i mål – 7 stk spelare i nioårsklassen levererade underhållning av hög kvalite. Storstilade insatser av Melker Andersson, Love Persson, Emilia Olsson, Klara Wemner, Faye Simonsson, Charlie Håkansson och Oskar Andersson. Gänget bjöds på medaljer och valfri glass.

Lördagen inleddes med poolspel i dubbel. Sex par deltog och vinnare av poolerna blev Jimmy Ehrenpohl/Lars Persson och Lars Ekdahl i par med Carl- Fredrik Magnusson. Tvåor blev C-G Svensson/Anders Hjalmarsson och Sverker Meyer/ Tom Hansson. Placeringsmatcher i form av final och match om tredje pris som vanns av Jimmy Ehrenpohl/Lars Persson ( klubbmästare) och C-G Svensson i par med Anders Hjalmarsson. Lars Persson ’ s Yes efter avslutat dagsverke hördes över Sandskogen, kul för Lars som äntligen fick bli klubbmästare i dubbel efter många försök.

På eftermiddagen entrades arenan av singelspel. Damerna hade en bacillepedemi så enda deltagare Selma Bengtsson tog plats bland herrarna. Selma började med seger över ” nestorn” Lars Bjerhage som gick från motionsspel till ” elit” – härligt Lasse att du vågar gå dina egna vägar. Selmas projektiler i hörnen blev lite för tuffa för Bjerhage. Selma kämpade sedan väl mot Anders Hjalmarsson och Emil Szupper och får klart överbetyg för sin insats. Emil Szupper gick vidare från denna pool tillsammans med Anders Hjalmarsson. Emil levererade en stark kvartsfinal mot finalisten Dennis Thulin. Efter de här matcherna presterade Emil en jättematch i seriespel mot ATL där han pressade Johan Kuljis till supertiebreak och förlorade med knappa 9-11. Fortsätter Emil i denna andan så blir det spännande att följa utvecklingen.

William Olsson en annan härlig ungtupp utmanade rutinerade Lars Persson och Carl-Fredrik Magnusson. William hängde med bra, vann mot ” Kecke Magnusson” och förlorade knappt mot Lars. Moget och klokt spel av William som har mycket potenial, vilken när som helst kan blomma ut. William förlorade kvartsfinalen mot Anders Hjalmarsson som trots sina snart 67 år fyllda är En av klubbens absolut snabbaste spelare. På lätta ben sprang Anders upp Williams väl maskerade stoppbollar. Anders sammanfattade och analyserade att det var en helt annan lirare som jag mötte idag jämfört med fjolårets Byamästerskap. Fortsätter det så klipper William – Anders nästa år. En sån där härlig ” generationsmatch” som bägge kommer att göra allt för att vinna nästa år – sån är sporten !
Pool 1 blev ett getingbo där Dennis Thulin, Sverker Meyer och Jimmy Ehrenpohl landade på vars två segrar. Meyer tappade på setkvot, men all heder åt årets komet. Sverkers energi hördes över hels Österlen – vilken kämpe !

Sista poolen vann Peter Svanberg före Tom Hansson.
Vi har redan refererat två kvartsfinaler Hjalmarsson – Olsson och Thulin – Szupper.
Den mest dramatiska av de övriga var prestigemötet mellan Peter Svanberg och Jimmy Ehrenpohl där Peter till slut segrade med 10-8 – vilken fight – livetennis med mycket innehåll recenserade delar av publiken.
Sista kvartsfinalen vanns av Lars Persson över Tom Hansson.
Semifinalsegrar efter två välspelade matcher togs av Peter Svanberg mot Anders Hjalmarsson och Dennis Thulin mot Lars Persson.
Finalen blev en rysare som såg ut att gunga över till Dennis Thulin. Peter Svanberg kom dock tillbaka ytterliggare en gång och kunde till slut slå in matchbollen och höja nävarna mot Saltsjöbadens Tenniscenters tennishimmel. Ett efterlängtat klubbmästerskap för den seriöse och träningsvillige Svanberg.

Elvårsklassen avgjordes på söndagsförmiddagen i ett poolspel där alla mötte alla. Den lille liraren Linus Andersson visade sig vara bäst tätt före kämpen Melker Andersson. Lovande och friskt spel av hela gänget där övriga också skall nämnas Shiv Patel, Emilia Olsson och Love Persson. Här visade YTK upp delar av den fina återväxten som finns bakom vårt härliga 12-15 års gäng.

Söndagseftermiddagen ägnades åt dubbelspel motion, generationsdubbel och den nya kombi/prestigeklassen ( tennis/padel). Klubbmästare här blev Lars Bjerhage/Gert Wemner ( motion) Lars och Lucas Persson ( Generation) samt Peter Svanberg/Dennis Thulin kombiklassen.

Klubbmästerskapsdeltagare och arrangörer var väldigt nöjda med det mesta i årets upplaga. Till nästa år har vi dock beslutat att bredda kommittén för att nå flera kategorier i klubben. Klubbmästerskapen handlar ju om att visa upp alla nivåer och kategorier – här har vi klar förbättringspotential .

/Lars Ekdahl